6 hasznos tanács a klíma helyes használatához:
Néhány alapszabályt betartunk, megbetegedés nélkül élvezhetjük a klíma jótékony hatásait.
-
A legfontosabb, hogy rendszeresen – otthonunkban évente legalább egyszer, az irodában pedig kétszer, háromszor is – tisztítsuk és fertőtlenítsük a klímaberendezést. Lakásnál vagy az irodában a kültéri egység tisztítására is figyeljünk.
-
Beállításakor a kinti és benti hőmérséklet közötti különbség legfeljebb 5-8˚C legyen.
-
A hideg levegőt ne irányítsuk közvetlenül magunkra, így elkerülhetjük az ízületekre gyakorolt kellemetlen hatását.
-
Üzemeltessük minél alacsonyabb fordulatszámon a készüléket.
-
Ha autóban használjuk, pár perccel a kiszállás előtt kapcsoljuk ki, hogy szervezetünket minél kisebb sokként érje a hőmérsékletkülönbség.
-
Ha a munkahelyen fázunk a klíma miatt, próbáljunk kompromisszumot kötni a kevésbé fázós kollégákkal, vagy terítsünk magunkra egy kendőt.
Szellőztetni a klíma mellett is kell
Fontos tudni, hogy a légkondicionálók nem friss levegőt juttatnak a szobába, hanem a benti levegőt hűtik le (vagy éppen melegítik), és keringetik. Ezért nagyon fontos a klimatizált helyiség rendszeres szellőztetése is. Érdemesebb a hűvösebb, éjszakai vagy hajnali órákban felfrissíteni a levegőt, de ha ez kevés, akkor napközben is nyiss ablakot. Ha többen dolgoztok a szobában, akkor hamar elfogyhat az oxigén, ami fejfájást, bágyadtságot okozhat. A legtöbb klíma működési elvéből következően szárítja is a levegőt, amit leginkább a szemed és a torkod kiszáradásán érezhetsz. “A nyálkahártyák kiszáradása irritáló, könnyen gyulladáshoz, fertőzéshez vezethet.”